10 listopada symbolicznie wystartowała sztafeta „JednoŚladami Andersa”, dwa dni później nasi dzielni rowerzyści wylądowali w Kazachstanie.

W czwartek, 10 listopada, wzięliśmy udział w uroczystym Capstrzyku Niepodległości przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Tam też od Sztafety Rowerowej Hufca ZHP Zgierz otrzymaliśmy „Ogień Niepodległości”, który został przywieziony z Cmentarza Legionowego w Polskim Lasku nieopodal Kostiuchnówki na Ukrainie.

Przejazd rowerowy na miejsce apelu, a także powrót, Nowym Światem, z flagami i w kamizelkach „JednoŚladami Andersa” budził ogromne zainteresowanie przechodniów a my poczuliśmy, że „to się dzieje naprawdę!”

Druga część programu Startu Sztafety miała miejsce w sali kominkowej Głównej Kwatery ZHP. Rozpoczęła się ona wypowiedzią Naczelniczki ZHP, hm. Martyny Kowackiej, a po niej dobre słowo wygłosił także (łącząc się z nami zdalnie) sam Norman Davies, co wzbudziło w nas ogromne emocje. Głos zabrali również przedstawiciele Polonii w Kazachstanie, którzy już nie mogą się doczekać przylotu na miejsce członków I etapu naszej sztafety. Córka gen Andersa, pani Anna Maria Anders, nie mogła być niestety z nami w tym dniu, w zamian obejrzeliśmy fragment filmu, w którym opowiada o swoim wyjątkowym ojcu. 

Na zakończenie części oficjalnej z rąk Naczelniczki ZHP otrzymaliśmy węgielek z ogniska w Lasku Polskim, który przyjechał do Warszawy z harcerzami Hufca Zgierz, zaś z nami pojedzie w trasę „Szlaku Nadziei”, niosąc ideę niepodległości i pokoju. Otrzymaliśmy także maskotkę – „jeża ze Zgierza”, który na czas sztafety ma być kompanem podróżniczym naszego Misia Wojtka. 

Zbigniew Popowski, prezes Fundacji Światowe Jamboree i jeden z pomysłodawców tego innowacyjnego patriotycznego projektu, jako ostatni z mówców, ale najbliższy sercem, złożył na ręce Piotra, przedstawiciela I etapu także pozostałe elementy „pałeczki sztafetowej”. Mapa sztafety, Dziennik z podróży „JednoŚladami Andersa”, Miś Wojtek oraz rowery – przekazane! 

Zadbaliśmy także o bezpieczeństwo i wizerunek naszych sztafetowiczów. Apteczka od Medyk Rescue Team oraz odblaskowe kamizelki i czerwone flagi drużyny Bike Jamboree także już zostały „przejęte” przez I etap sztafety.

Był również czas na rozmowy z uczestnikami XXI Sztafety Rowerowej „Ognia Niepodległości”, której przewodziła pwd. Paulina Dębska pod czujnym okiem komendanta phm. Krzysztofa Kowalewskiego. Opowiedzieliśmy o naszych dotychczasowych projektach oraz o założeniach właśnie startującego JednoŚladowego, natomiast harcerze ze Zgierza opowiadali o swoich doświadczeniach oraz sposobach radzenia sobie w trasie, a także o służbie na cmentarzu w Polskim Lasku, z której to służby zrodziła się sztafeta. Oba środowiska łączy zamiłowanie do turystyki rowerowej i wyjątkowy sposób na świętowanie patriotyzmu. Spotkanie było wyjątkowe dla obu drużyn

11 listopada każdy z nas już w swoich miejscowościach brał udział w obchodach Święta Niepodległości a już 12 listopada – I etap wraz z rowerami samolotem z Polski, ruszy do Astany w Kazachstanie. Z Astany rowerzyści już – zdani na siłę nóg i sprzęt od sponsorów oraz Wasze ciepłe myśli (z naciskiem na ciepłe!) – będą zmagać się z zimowymi warunkami na swoich jednośladach.

Sztafeta ruszyła! Trzymajcie kciuki i śledźcie naszych rowerzystów. /MS

fot: M. Suchan, A. Duliban

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *