W ubiegłą niedzielę, 11 grudnia, „spod samiuśkich Tater”, w bardzo trudnych warunkach wystartowała sztafeta Betlejemskiego Światła Pokoju. Światło od 1986 podróżuje po świecie ze skautami różnymi środkami transportu, by dotrzeć do domów i instytucji w całej Europie. Od ubiegłego roku – za sprawą projektu “JednoŚladami Andersa” oraz dzięki lubiącym wyzwania członkom drużyny Bike Jamboree – Światło podróżuje także rowerem.

II Rowerowa sztafeta BŚP, ze Schroniska Głodówka ruszyła do Warszawy, po drodze zatrzymując się w Krakowie, Kielcach i Radomiu. Każdego dnia rowerzyści z Betlejemskim Światłem, przewożonym w lampie naftowej, dobrze Wam znanej z Sztafety Rowerowej ,,Ogień Niepodległości”, przemierzała dziennie ok 100 km. Startowali w śnieżycy i trudnych warunkach w górach, ale czym bardziej na północ, tym drogi były lepiej przygotowane, zaś śnieżyca ustępowała słonecznej pogodzie.


Cztery dni później, w Warszawie Płomień przekazali ukraińskim skautom z Płasta. Jesteśmy jedną wielką skautową rodziną i od początku wojny w Ukrainie, ZHP i Płast działają wspólnie. Światło z Betlejem, jako symbol nadziei, pokoju i jedności świetnie podkreśla duchowo tą współpracę. Rowerzyści, w tym m.in członkowie hufców ZHP Łódź-Polesie, Radom Miasto oraz zaproszeni do sztafety SPRĘŻYŚCI – z Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów chcieli, zaznaczyć to współdziałanie braterskie o lepsze jutro w ten wyjątkowy sposób.


Pięknie dziękujemy za wsparcie i nocleg dla naszych harpaganów!

fot. M. Suchan, Ł.Wykrota, D. Limontas, A.Dubilan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *