W dość zimne poniedziałkowe popołudnie, 19 grudnia, odbyło się spotkanie wigilijne w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na które zostali zaproszeni wyjątkowi goście – weterani z czasów drugiej wojny światowej. Ci często stuletni bohaterowie takich wydarzeń jak Kampania Wrześniowa czy Powstanie Warszawskie to już bardzo nieliczna grupa wyjątkowych ludzi. Ich unikalność kryje się nie tyko w harcie ducha, ale też w mądrości życiowej, w umiejętności syntezy skomplikowanej historii naszego kraju i wyciągnięcia z tego wniosków dla przyszłych pokoleń.

Spotkanie było okazją do przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju szefowi UKiOR – panu Janowi Kasprzykowi.

BŚP w UdKiOR

W imieniu ZHP światło przekazała skarbniczka ZHP hm. Katarzyna Brzyska, w imieniu członków Bike Jamboree zrobił to phm. Zbigniew Popowski. Zbyszek przekazał panu ministrowi symboliczne światło w specjalnym lampionie. Przywiezione ono zostało przez uczestników projektu JednoŚladami Andersa na rowerach w ramach sztafety BŚP, która ruszyła ze schroniska ZHP Głodówka pod słowacką granicą, by po 4 dniach dotrzeć do Warszawy.

Podczas wigilii kombatantów podzielono się opłatkiem, było też sporo czasu na bardzo ciekawe dyskusje przy wigilijnym stole. To wyjątkowy czas spotkań ze świadkami historii i nas – tych którzy o tej historii chcemy pamiętać i o niej mówić. Podczas spotkania pan minister zapewnił również, że jego Urząd wesprze projekt JednoŚladami Andersa i zaprosił do siebie na robocze spotkanie w Nowym Roku.

fot: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *